Dobry projekt szafy przesuwnej pozwala nam w pelni zagospodarować dostępną przestrzeń, a dobrze wykonana samodzielnie szafa z drzwiami przesuwnymi pozwoli nam dodatkowo na wymierne oszczędności odczuwalne w domowym budżecie i satysfakcję z własnoręcznie stworzonego mebla. Stworzenie szafy z drzwiami przesuwnymi nie jest bardzo trudne, trzeba wykazać się jedynie podstawową wiedzą majsterkowicza, skrupulatnością i pamiętać o każdym etapie pracy. Poniżej przedstawię krok po kroku w sposób chronologiczny jak ją zbudować.
Jak zrobić szafę z drzwiami przesuwnymi?
Wymiary
Swoją własną szafę zaopatrzoną we drzwi przesuwne możemy zaprojektować na dwa sposoby. Po pierwsze jako naturalnie zabudowana wnęka lub jako mebel wolnostojący. To od tej decyzji zależą dalsze etapy. Wybierając opcję wnękową jednym z warunków koniecznych będzie dokładne wymierzenie zabudowywanej wnęki, w przypadku szafy wolnostojącej wystarczą parametry plus/minus. Wnętrze szafy budowanej samemu dostosowujemy do własnych potrzeb. Półki, wieszaki, drążki jest ich taka ilość jaka nam potrzebna, w ilości/ wysokości nam odpowiadającej. Ważne jest, aby taki mebel zapewniał maksimum komfortu w użytkowaniu.
W przypadku gotowych mebli, to rzadkość, aby były skorojone idealnie pod nasze potrzeby, najczęściej nie pasują albo na szerokość, albo na wysokość zostawiając niewykorzystane fragmenty przestrzeni w których jedyne co się gromadzi to kurz i brud.
Projekt
Projektując mebel, musimy go tak wyrysować, aby był jak najbardziej dopasowany do naszych potrzeb.
Funkcjonalność. Odpowiednie, właściwe rozmieszczenie wnętrza to absolutna podstawa. Oczywistym jest, że nie ma jednego wzoru sugerującego że np. półki powinny być po lewej, a drążek na wieszaki po prawej. Każdy z nas ma z goła odmienne potrzeby, czasem są one zdeterminowane ilością dostępnego miejsca. Nie ma zatem absolutnie sensu robić nasz projekt jako wierną kopię znalezionego rozwiązania w internecie lub w czasopismach branżowych.
Niewątpliwym plusem własnego projektowania jest fakt, że wiemy co chcemy w niej trzymać i tak rozmieszczamy półki, półeczki, aby wszystko nam się zmieściło, a nie odwrotnie – czyli patrzymy co możemy “upchnąć” w dostępne miejsca.
Dostępne materiały. Wśród materiałów do wykonania najczęściej wybierane,stosunkowo tanie, ale estetyczne i dostępne w niezliczonej ilości kolorów płyty meblowe. Zróżnicowany design i dopasowanie do własnych potrzeb to kolejne z ich zalet. Stworzone z płyty meblowej szafy z drzwiami przesuwnymi idealnie sprawdzą sie w przedpokoju, sypialni lub garderobie, może nie będą tak solidne jak te wykonane z litego drewna, ale z pewnością będą zdecydowanie tańsze i posłużą nam przez długi czas.
System drzwi przesuwnych. Na rynku istnieje kilka rodzajów mechanizmów. Każde z nich składają się na ogół z prowadnic, okucia, rolek i listw prowadzących. Mogą być to systemy jednotorowe lub dwutorowe- to w nich poruszać się będą rolki ze skrzydłami. Szafa w przedpokoju, w którym będą zamontowane drzwi przesuwne będzie rozwiązaniem praktycznym i nowoczesnym.
Montaż
Montaż szafy wolnostojącej jak i pod zabudowę odbywa się dość podobnie. W jednym i drugim rozwiązaniu potrzebujemy garść specjalistycznych narzędzi, zaliczymy do nich wkrętarkę wraz z wkrętami, pomocne kołki mocujące, klej do drewna, poziomica i piłę. Piłę możemy odpuścić gdy zlecimy wykonanie zaprojektowanych płyt z gotowych formatek w sklepie. Nie jest to rozwiązanie dużo droższe, a z pewnością zaoszczędzimy sporo czasu i nerwów.
Więcej informacji o montażu drzwi przesuwanych tutaj: https://magazynremont.pl/montaz-drzwi-przesuwnych
Wykonanie szafy krok po kroku
Montaż szafy zaczynamy od stworzenia jej “kręgosłupa”, czyli głównego stelażu. Poszczególne elementy łączymy z wykorzystaniem drewnianych kołków. Gdy nasza zabudowa powstaje we wnece to warto przytwierdzić ją zarówno do ściany, podłogi jak i sufitu.
Posiadając już wstępną konstrukcję przystępujemy do osadzania pionowej płyty, która będzie stanowić główną przegrodę. Montujemy ją do ściany i stelaża za pomocą kątowników i kołków rozporowych. Przegroda będzie trzymać pion, półki oraz drążek na którym będziemy wieszać wieszaki.
Do stelaża i pionowej przegrody przytwierdzamy kątowniki. Będą one podporami pod półki. Na tym etapie można również zamontować wysuwane szuflady. Jednak wymaga to dodatkowych akcesoriów. Kolejnym etapem jest montaż rozet wraz z drążkiem pod wieszaki.
Po finalnym zamontowaniu prowadnic i osadzeniu drzwi nasza szafa jest gotowa, możemy przystąpić do jej zagospodarowania.