Jak zrobić dziury w spodniach? To proste! Zrób to sam z naszym poradnikiem

Wcale nie musisz kupować dziurawych spodni, żeby cieszyć się takim krojem. Możesz zrobić je samodzielnie – chociażby na starych jeansach. Jak zrobić dziury w spodniach, aby wyglądały na zamierzone, a nie przypadkowe?
jak zrobić dziury w spodniach

Dziurawe spodnie były kiedyś uznawane za oznakę buntu. Dziś już raczej nikt ich tak nie traktuje. Co prawda spodnie z dziurami na kolanach nie są strojem na każdą okazję – ale nie są też postrzegane jako niszowe ani wulgarne. Stały się modnym lookiem, po który z chęcią sięgają kobiety, mężczyźni i młodzież. Chcesz wiedzieć, jak zrobić dziury w spodniach? Możesz sama stworzyć sobie taką parę, bez wychodzenia do sklepu po nowe, przetarte jeansy!

Dziurawe spodnie – skąd ta moda?

Dziurawy jeans wywodzi się z punkowego stylu i przejawiania chęci buntu wobec otaczającej rzeczywistości. Po ten typ ubioru chętnie sięgały osoby słuchające ciężkiej muzyki. Miał on wyglądać niechlujnie, „brudno” i w pewnym sensie – wyzywająco. Ten delikatny bunt modowy najprościej w świecie miał wywoływać niesmak wśród osób starszych, ułożonych i „grzecznych”.

Dziurawe, przetarte spodnie mają swoje początki w punku lat 70. i 80. Dziś wygląda to całkiem inaczej. Rozpowszechniły je gwiazdy pop i celebryci XXI wieku. Dziurawe spodnie mają swoich fanów i przeciwników, lecz raczej nie spotykają się z żadną skrajną reakcją. To po prostu jeden z modowych trendów. Mogą wywołać różne wrażenie, w zależności od tego, z czym je połączysz. 

Jak zrobić ładne dziury w spodniach? Jak to wygląda w fabryce?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie przygotować spodnie, które będą wyglądały tak samo jak te z półek sklepowych. Dlaczego? Ponieważ wszystkie lepsze marki także wykonują dziury i przetarcia ręcznie. Tylko do tańszych spodni stosuje się fabryczne cięcia laserowe. Czy wiesz, jak zrobić dziury w spodniach, które będą równać się z tymi pochodzącymi ze sklepowego wieszaka? 

Ręczna produkcja, stosowana np. przez Levi’s, jest dość czasochłonna. Do cięcia wykorzystuje się niezbyt ostre, a raczej stępione nożyczki krawieckie. Dzięki temu dziury wyglądają bardziej naturalnie. Następnie otwory szlifuje się papierem ściernym. Na koniec pracownicy ręcznie strzępią materiał i wyciągają pojedyncze nitki, aby zapewnić jak najbardziej naturalny efekt. Jak zrobić takie spodnie z dziurami? Oczywiście możesz wykonać je samodzielnie!

Jak zrobić dziury w jeansach?

Spodnie z dziurami na kolanach można przygotować na różne sposoby. Istnieje kilka metod, a każda z nich pozwala uzyskać nieco inny efekt. W wykonywaniu dziur masz oczywiście pewną dowolność i swobodę. Eksperci radzą jednak, aby otwory rozcinać poziomo. W ten sposób nie naruszysz konstrukcji jeansowego materiału – a dziury zawsze będą wyglądać dobrze. Jeśli chodzi o rozmiar – najlepiej będą wyglądać otwory o wielkości 2–5 cm. Możesz też zrobić je w większych wymiarach, ale nie przekraczaj granicy szwów. Czytaj dalej, aby poznać nasze sposoby na ładne dziury w spodniach. 

Jak zrobić spodnie z dziurami pumeksem?

Jeśli wybierzesz tę metodę, oprócz pumeksu przygotuj jeszcze marker i nożyczki. Jak zrobić dziury w spodniach pumeksem? Działa on na podobnej zasadzie jak tarka. Dziury będą wyglądać jak na mocno znoszonych spodniach. Aby uzyskać ten efekt, postępuj następująco:

  • spodnie połóż na płasko na stole lub ziemi;
  • użyj markera, aby zaznaczyć miejsca, w których wykonasz nacięcia;
  • otwory możesz zrobić ukośnie, pionowo lub poziomo – po wybraniu miejsca, przetnij je nożyczkami. Uważaj, aby nie przeciąć też tyłu nogawki;
  • teraz czas na pumeks – przetrzyj nim krawędzie dziury. To zapewni efekt postrzępienia i naturalnego zużycia.

Możesz też użyć pumeksu bez nożyczek. W ten sposób stworzysz ciekawe przetarcia bez dziur. Jeżeli chcesz, możesz też zainspirować się powyżej opisanym profesjonalnym procesem prosto z fabryk drogich spodni z przetarciami. W tym celu użyj tępych nożyczek i papieru ściernego. Poszczególne kroki wykonania będą wyglądać tak samo jak te z użyciem pumeksu.

Jak zrobić dziury w spodniach żyletką?

Kolejnym sposobem na wykonanie dziur w spodniach jest użycie żyletki. Zastępuje ona nożyczki wykorzystywane w poprzedniej metodzie. Małe ostrze żyletki umożliwia wykonanie bardziej precyzyjnych cięć. Bez problemu da się ją też wbić w materiał spodni – nie jest to takie proste, używając nożyczek.

Żyletka jest najlepszym narzędziem do strzępienia nogawek. Dzięki niej uzyskasz efekt naturalnie poszarpanych spodni. Możesz połączyć tę metodę z przetarciami pumeksowymi. Ewentualnie można też na koniec wrzucić spodnie do pralki. W ten sposób przetarte nitki bardziej się uwidocznią i postrzępią.

Jak zrobić dziury w spodniach ze streczem?

Wybrałaś spodnie ze streczem? Proces strzępienia wygląda tak samo jak w powyższych przypadkach. Jak zrobić dziury w spodniach elastycznych? Użyj do tego żyletki, nożyczek lub pumeksu z jedną tylko różnicą. Na sam koniec należy zaszyć dziury. W przeciwnym przypadku będą się one stale strzępić, rozciągać, fałdować i po prostu wyglądać nieestetycznie. Możesz tylko obszyć dziurę dookoła lub wypełnić ją innym materiałem. Ciekawą opcją jest wszycie pod spód innego materiału – np. czarnej koronki, siatki lub tkaniny z kwiecistym wzorem.

Jak zrobić dziury w spodniach? Na kolanach czy w innych miejscach?

Pamiętaj, aby nigdy nie robić dziury od szwu do szwu. Zawsze zatrzymuj się kilka centymetrów przed nim. Inaczej dziura będzie zbyt duża, a szew może zacząć się pruć. Spodnie z tak dużymi dziurami nie układają się ładnie.

Jak zrobić ładne dziury w spodniach? Gdzie powinny się znaleźć? Najlepiej wyglądają niesymetryczne przetarcia. Możesz na przykład zrobić większy otwór na jednym kolanie i mniejszy na drugim. Oprócz kolan, warto też „podrzeć” inne miejsca, np.:

  • uda – z przodu, jak i z tyłu;
  • zgięcie między biodrem a udem;
  • łydki;
  • pośladki;
  • końcówki nogawek;
  • kieszenie.

Eksperymentuj z różnymi fasonami. Wiele inspiracji znajdziesz w Internecie – na wybiegach modowych, stylizacjach gwiazd lub w modzie z przeszłości. Nie musisz też ograniczać się do samych spodni. Coraz częściej widuje się też podobne stylizacje na jeansowych katanach i kurtkach.

Wiesz już, jak zrobić dziury w spodniach. Nie musisz więc kupować drogich, podziurawionych spodni z sieciowych kolekcji. Wystarczą ci własne, stare jeansy, których już nie nosisz. Możesz samodzielnie przerobić je na całkiem inny, nowy wygląd. W ten sposób sama stworzysz swoją nową, ulubioną parę spodni. Jeśli coś ci nie wyjdzie, będziesz mogła bez żalu wyrzucić zniszczone spodnie i zacząć od nowa! Wyraź siebie własnoręcznie zrobionymi przetarciami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
bufiaste rękawy

Bufiaste rękawy – echo mody z przeszłości czy nowoczesny hit?

Następny artykuł
paryski szyk

Paryski szyk – zamień swoją szafę w wyjątkowe miejsce wdzięku i elegancji

Zobacz też