Dziecięce okulary do komputera – dlaczego są tak ważne?

Wpływ ekranów komputerowych na oczy dzieci jest większy, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Coraz popularniejsze staje się, chociażby nauczanie zdalne, które wymaga od dzieci pracy przy komputerze. Efektem tego jest nie tylko zmęczenie oczu, ale, co zaskakujące, trudności z zasypianiem, ogólne zmęczenie i drażliwość. Technologia ekranów komputerowych przeszła długą drogę, ale nadal obejmuje obszary szkodliwe dla zdrowia. Jednym z nich jest promieniowanie niebiesko-fioletowe, zwane też światłem niebieskim. 

Po co dziecku okulary z filtrem Blue Light?

Częstotliwość niebieskiego promieniowania ma ogromny wpływ na produkcję hormonów przez organizm. Najważniejsza z nich, melatonina, jest wytwarzana w mniejszych ilościach przez światło niebieskie. Odpowiada za naturalny rytm organizmu w czasie dnia i nocy. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed komputerem zatrzymuje produkcję melatoniny i uniemożliwia organizmowi przygotowanie się do snu. Kiedy dzieci kładą się do łóżka, nie mogą szybko zasnąć. Przez to tracą od 1 do nawet 3 godzin snu. Reszta przespanych godzin to za mało na skuteczną regenerację. 

Okulary komputerowe z powłoką Blue Light skutecznie temu zapobiegają. Wiele dzieci boi się, a nawet wstydzi, że musi nosić okulary podczas pracy przy komputerze. Rolą rodzica jest wyjaśnienie dziecku przeznaczenia takich okularów. Ich głównym zadaniem jest nie tylko ochrona oczu przed promieniowaniem z monitorów, ale także ich ogólny stan zdrowia. Dzięki okularom komputerowym z niebieskim światłem dzieci nie tylko łatwiej zasypiają, ale także chronią oczy. Ponadto czują się bardziej wypoczęte i z optymizmem patrzą na każdy kolejny dzień. Pozytywne działanie okularów do komputera dla dzieci jest potwierdzone wieloma naukowymi badaniami.

Jakie skutki wywołuje brak ochrony oczu przed negatywnym promieniowaniem?

Obecnie ważne jest, aby nauczyć dzieci pewnych zasad korzystania z takich urządzeń. Należy robić regularne przerwy, a także utrzymywać prawidłową pozycję siedzącą. Jednak obciążenie oczu i tak jest duże, więc okulary komputerowe mogą zapewnić najlepszą ochronę. W przypadku ich braku długotrwałe przebywanie przed monitorem może powodować problemy z prawidłowym nawodnieniem powierzchni oka, a nawet doprowadzić do trwałego pogorszenia widzenia. Inne skutki uboczne to dyskomfort, zmęczenie czy bóle głowy, które mogą prowadzić do zaburzeń snu i pogorszenia jakości snu. Jakość snu jest bardzo ważna dla młodych ludzi. 

Należy również pamiętać, że zwykłe okulary korekcyjne nie chronią przed szkodliwym działaniem monitorów. W związku z tym dzieci noszące takie akcesoria są tak samo podatne na problemy, jak dzieci, które w ogóle nie noszą okularów. Te do komputerów charakteryzują się przede wszystkim odpowiednimi filtrami, które blokują szkodliwe światło niebieskie. Dobra soczewka tego typu będzie główną barierą w tym obszarze, skutecznie chroniąc oczy. 

Warto też wiedzieć, że już od najmłodszych lat należy zwracać uwagę na wzrok. Małe dzieci mogą nie zauważać lub nie zgłaszać niewyraźnego widzenia czy wahań nastroju, a te ostatnie mogą być odpowiedzialne za takie problemy, zwłaszcza przy dłuższym przebywaniu przy komputerze. Nawet jeśli nie ma wady wzroku, warto takie okulary zaoferować dziecku, ponieważ pomogą one uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Buty UGG – nietypowa moda z Australii

Następny artykuł
kobieta z podłużną twarzą w modnych okularach

Jakie okulary wybrać do podłużnej twarzy?

Zobacz też