Czy zakupy online w czasie zwolnienia lekarskiego są możliwe?

l4 zakupy online

Prawo surowo karze osoby wykorzystujące L4 niezgodnie z przeznaczeniem. Zakupy online w czasie zwolnienia lekarskiego są natomiast całkowicie legalne – chyba że dzięki nim prowadzisz pracę zarobkową. Sprawdź szczegóły!

Zakupy online na zwolnieniu lekarskim – ratunek w chorobie

Zwolnienie lekarskie wystawia się z różnych powodów – i nie zawsze oznacza to, że jesteś uziemiony. Przykładowo będąc na L4 z powodu grypy albo skręconej kostki możesz nadal bez żadnego problemu korzystać z Internetu – czytać fora, odpowiadać na wiadomości czy być na bieżąco z sytuacją na świecie. Poza tym zdecydowana większość osób robi wtedy zakupy przez Internet. Na porządku dziennym jest zamawianie artykułów spożywczych, środków czystości albo leków. Dzięki temu otrzymasz produkty pod same drzwi i nie musisz męczyć się z wychodzeniem do marketu i stanem w kolejkach – a to może być szczególnie uciążliwe np. przy złym samopoczuciu albo grypie żołądkowej. Tylko co na to ZUS? Zastanawiałeś się kiedyś, czy kupowanie online w czasie zwolnienia lekarskiego jest legalne? Na szczęście tak. Prawo nie pozwala na pracę zarobkową oraz wykorzystywanie zwolnienia do celów innych niż przeznaczono, ale nie ma w nim mowy o zakazie kupowania przez Internet w czasie L4. Warto jednak wiedzieć, że od tej reguły są wyjątki – dowiesz się o nich za chwilkę. L4 przez internet to też kwestia, która pomoże Ci, gdy nie możesz wybrać się do lekarza. Lekarz skonsultuje Cię przez formularz i wystawi odpowiednio długie zwolnienie.

Kara za zakupy online podczas zwolnienia lekarskiego?

Zakupy online w czasie zwolnienia lekarskiego są całkowicie legalne, o ile nie wykorzystujesz ich do prowadzenia własnej działalności lub pracy zarobkowej. Mowa tu o sytuacjach, w których np. kupujesz online kosmetyki i później malujesz nimi przyjaciółkę za pieniądze. Same zakupy nie są zabronione, ale płatny makijaż już tak – ponieważ wykonujesz pracę zarobkową. Jeśli natomiast w czasie zwolnienia lekarskiego kupisz online kosmetyki dla siebie, nie poniesiesz absolutnie żadnych konsekwencji. Może się też zdarzyć, że kupisz przez Internet farby, namalujesz nimi obraz, a potem go sprzedasz. Jeśli wszystko odbyło się podczas L4 (czyli wykonałeś pracę zarobkową w okresie orzeczonej niezdolności od pracy), ZUS nałoży na Ciebie karę. Jakie konsekwencje poniesiesz? Zgodnie z art.17, jeśli kontrola wykaże nieprawidłowości, tracisz prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. W skrócie, masz obowiązek zwrócić całą kwotę otrzymanego świadczenia. Warto wiedzieć, że, przepis ten obowiązuje również w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku opiekuńczego.

Sprawdź, jak załatwić L4!

Zakupy na zwolnieniu lekarskim – online czy stacjonarnie?

Wiele osób zastanawia się, czy można robić zakupy podczas zwolnienia lekarskiego. Oczywiście, że można. Co więcej, prawo nie zakazuje wyjść do sklepu spożywczego, drogerii czy apteki. Jeśli przebywasz na L4 możesz wykonywać wszystkie czynności życia codziennego, w tym robienie niezbędnych zakupów czy wychodzenie na spacer (chyba że lekarz zalecił inaczej). I o ile zakupy stacjonarne mogą być problemem (po złamaniach i skręceniach kończyn), o tyle kupowanie online na zwolnieniu lekarskim jest jak najbardziej zasadne i polecane. Zwłaszcza jeśli najbliższy sklep znajduje się w sporej odległości, a Ty nie masz siły na jazdę samochodem lub przejście dłuższego odcinka. Poza tym nie każda osoba ma rodzinę, sąsiadów lub przyjaciół, którzy są w stanie jej pomóc w razie zachorowania. Wtedy zdecydowanie warto postawić na zakupy przez Internet. Nie musisz nawet wychodzić z domu, by otrzymać leki, suplementy, środki chemiczne lub żywność prosto pod same drzwi.

Co możesz kupować online podczas zwolnienia lekarskiego?Wszystko. Prawo nie wyznacza żadnych limitów ani grup produktów, których nie wolno kupować będąc na L4. Oczywiści najczęściej na zwolnieniu kupujemy artykuły spożywcze i chemiczne, a także karmy dla naszych ukochanych zwierzaków. Chętnie dodajemy też do koszyków leki na receptę (w wielu internetowych aptekach wystarczy skan albo zdjęcie recepty) lub leki dostępne od ręki. A jeśli przebywasz na dłuższym L4, możesz śmiało zamawiać książki czy puzzle w księgarniach internetowych, by umilić sobie czas. Jak widzisz nie ma absolutnie żadnego problemu z zakupami online w czasie zwolnienia lekarskiego. Jeśli tylko nie wykorzystujesz ich do pracy zarobkowej, kupowanie online na L4 jest legalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak zrobić samemu szafę z przesuwanymi drzwiami

Szafa z drzwiami przesuwanymi - jak ją samodzielnie zrobić?

Następny artykuł
jak usunąć relację z fb butik

Butik prowadzony w Internecie. Relacje Facebooka.

Zobacz też