Jakie okulary wybrać do podłużnej twarzy?

kobieta z podłużną twarzą w modnych okularach

Podłużna twarz jest stosunkowo problematyczna, jeśli chodzi o dobór okularów. Głównym celem jest tutaj delikatne jej skrócenie, przy czym nie dążymy do tego, aby jednocześnie zaburzyć proporcje pomiędzy poszczególnymi jej partiami. Jakie okulary będą najlepszym wyborem dla osób o twarzy podłużnej?

Czym charakteryzuje się twarz podłużna?

Twarz podłużna często bywa mylona z twarzą owalną, jednak warto zwrócić uwagę na pewne różnice, zwłaszcza w kontekście doboru odpowiednich okularów zarówno przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Przede wszystkim twarz podłużna jest – jak sama nazwa wskazuje – stosunkowo długa, a jednocześnie wąska. Jej szerokość na każdym poziomie będzie mniej więcej taka sama bądź bardzo podobna. Podbródek najczęściej jest kanciasty, natomiast czoło wysokie, co stanowi dosyć poważny problem. Na szczęście można skorygować je za pomocą odpowiednio dobranej fryzury i oczywiście dobrych okularów. Tymczasem twarz owalna jest o wiele bardziej proporcjonalna, co jest istotne w przypadku doboru okularów. O ile bowiem do twarzy owalnej pasuje większość modeli (niektórzy twierdzą nawet, że przy owalnej twarzy w każdych okularach wygląda się dobrze), o tyle do twarzy podłużnej – niekoniecznie.

Jakie okulary dobrać do twarzy podłużnej?

Osobom o podłużnej twarzy polecane są oprawki, które sprawią, że będzie ona optycznie poszerzona, a zarazem skrócona. Jednocześnie należy zadbać o to, aby nie zaburzać proporcji pomiędzy poszczególnymi partiami. Największą popularnością cieszą się okrągłe. Bardzo modny jest obecnie model oversize, który sprawia wrażenie nieco za dużego, a zarazem pomaga podkreślić większość stylizacji. Dobrym wyborem będą okulary bvlgari, zwłaszcza wspomniane modele oversize. Mają one jednak pewną wadę, a mianowicie nie będą pasowały do każdego ubioru. Kojarzą się bowiem głównie ze stylem sportowym czy casualowym. Tymczasem do eleganckich stylizacji lepszym wyborem będą równie modne aviatorki. Okrągłe oprawki pomagają wyregulować kształt twarzy, przez co wydaje się ona nieco szersza. Możemy sięgnąć po oprawki tommy hilfiger w stonowanych kolorach, które dodadzą nam klasy i stylu. Pamiętajmy, aby powyższych zasad przestrzegać bez względu na to, jakie okulary wybieramy – korekcyjne, zerówki czy przeciwsłoneczne.

Jakie okulary nie sprawdzą się w przypadku podłużnej twarzy?

Podłużna twarz jest dosyć problematyczna w kontekście doboru odpowiednich oprawek do okularów. W praktyce najlepiej sprawdzają się modele z okrągłymi ramkami, najlepiej oversize bądź aviator. Decydując się na inne oprawki, ryzykujemy dodatkowe zwężenie lub wydłużenie twarzy. Dotyczy to zwłaszcza modeli z ramką prostokątną bądź w kształcie kociego oka. Te drugie w ostatnim czasie zyskały na popularności, jednak nie sprawdzą się u osób z podłużną twarzą, gdyż dodatkowo zaburzają proporcje. Unikajmy modeli o wyrazistych kolorach i wzorach – niektóre rzeczywiście mogą poprawić rysy twarzy, delikatnie je korygując, jednak w większości przypadków sporo ryzykujemy, decydując się na zakup takich okularów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Dziecięce okulary do komputera – dlaczego są tak ważne?

Następny artykuł

Akcesoria mają znaczenie w stylizacji męskiej!

Zobacz też