Czy podczas zwolnienia lekarskiego można iść na zakupy?

zakupy na l4

Właśnie otrzymałaś L4, a miałaś zaplanowane wyjście na zakupy z koleżanką? Zupełnie nie wiesz, co masz zrobić? Sprawdź, jakie obowiązki czekają cię na zwolnieniu lekarskim!

Ze zwolnienia lekarskiego korzysta coraz więcej osób. Można powiedzieć, że każdy człowiek chociaż raz na nim przebywał. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak należy w związku z tym postępować. Istnieje bowiem wiele czynności, których robić po prostu nie wolno. W naszym artykule zebraliśmy dla ciebie najważniejsze kwestie, o których powinien wiedzieć każdy pracownik. Tylko rzetelne informacje mogą cię uchronić przed ewentualnymi, nieprzyjemnymi konsekwencjami. 

Zwolnienie lekarskie – w jakich sytuacjach jest wystawiane?

Zaświadczenie nazywane zwolnieniem lekarskim oznacza twoją czasową niezdolność do pracy. Wystawia je lekarz po wykonaniu odpowiednich badań i szczegółowego wywiadu. Może ono dotyczyć ciebie lub twojego członka rodziny tj. dziecko, małżonek, rodzice, teściowie, rodzeństwo. Mając L4, masz obowiązek zadbać o szybki powrót do zdrowia – nie możesz specjalnie opóźnić tego procesu. Oto lista dolegliwości, podczas których najczęściej otrzymuje się obecnie zwolnienie lekarskie. Jak można zauważyć, są bardzo zróżnicowane i mogą mieć zupełnie inne zalecenia. Są to:

  • choroby w czasie ciąży oraz ciąża tzw. zagrożona;
  • depresja i inne choroby na tle nerwowym;
  • różnego rodzaju złamania;
  • grypa;
  • zapalenie krtani, płuc, czy oskrzeli;
  • choroby wirusowe. 

Jak możesz otrzymać L4? 

Czasy sprzyjają pod względem udogodnień technologicznych, które nie mogły ominąć także gabinetu lekarskiego. Obecnie równie łatwo otrzymasz L4, tak samo, jak e-receptę online – portale internetowe mogą być bardzo pomocne dla wielu pacjentów. Skorzystanie z takiej opcji oznacza w wielu przypadkach nie musisz iść bezpośrednio do palcówki i oczekiwać w kolejce. Wystarczy wypełnić specjalny kwestionariusz lub umówić się na konsultacje online. Pamiętaj tylko, że forma ta nie sprawdzi się w zawsze. Czasami lepiej, aby specjalista dokładnie cię obejrzał. Co ważne – L4 jest obecnie tylko elektroniczne, a twój pracodawca widzi je od razu w specjalnym systemie. 

Zalecenia lekarskie – zwróć na nie uwagę, zanim wyjdziesz z domu

Nie musisz pozostać unieruchomiony czy sparaliżowany, aby musieć pozostać w domu na L4. Sam fakt jego wystawienia, z reguły do tego zobowiązuje. Są jednak pewne wyjątki. Na każdym zaświadczeniu specjalista oznacza określone zalecenia o charakterze numerów. Oto one:

  • zalecenie numer 1 – oznacza, że przez cały czas trwania zwolnienia lekarskiego musisz leżeć i być w domu, konieczne jest oddelegowanie codziennych obowiązków komuś innemu;
  • zalecenie numer 2 – ma łagodniejszy charakter, ponieważ nie nakazuje leżenia, osoba na takim L4 może wyjść na niezbędną wizytę u lekarza, do apteki, czy właśnie na zakupy spożywcze. 

Zakupy podczas L4 – tak czy nie?

Czy podczas zwolnienia lekarskiego można iść na zakupy? Odpowiedź nie powinna cię zaskoczyć. Po pierwsze zwróć uwagę na rodzaj zaleceń, jakie otrzymałeś na zwolnieniu (wspomnieliśmy o nich powyżej). Na ich podstawie możesz udać się na krótką wizytę w sklepie, po niezbędne produkty. To ważne, szczególnie jeśli nie masz kogo poprosić o pomoc. Kolejnym aspektem jest fakt, że L4 to nie urlop wypoczynkowy i zakazane są wszelkie spotkania towarzyskie w galeriach handlowych, czy zakupy z koleżanką. Te czynności zostaw na inną okoliczność – jak będziesz zdrowa.

Zakupy na zwolnieniu lekarskim, a konsekwencje

Elektroniczna forma L4, czyli e-zwolnienie lekarskie, wspomaga szybkie przeprowadzanie kontroli i weryfikowanie poczynań pracowników. Jeśli idziesz na szybkie zakupy i nie było to zakazane, nie musisz się martwić. Problem pojawia się, gdy przez wiele godzin chodzisz po galerii bez uzasadnienia. Kłamstwo zawsze wychodzi prędzej czy później na jaw, a konsekwencje nie należą do przyjemnych. Oto co może cię czekać:

  • zabranie zdolności do pobierania wynagrodzenia, przyznanego na czas niezdolności do pracy;
  • wypowiedzenie (rzadko stosowane).

Wyjście na zakupy podczas zwolnienia lekarskiego musi być przemyślane. Nie decyduj się na wielogodzinne przechadzki po centrum handlowym. Czas L4 wykorzystaj do zregenerowania swoich sił, aby jak najszybciej wrócić do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Lifting twarzy nićmi – wyglądaj o 10 lat młodziej

Chcesz wyglądać młodziej o 10 lat? Wypróbuj lifting twarzy nićmi

Następny artykuł

Sukienki letnie – jak wybrać?

Zobacz też