Jak się ubrać do ginekologa, czyli co założyć, aby czuć się bezpiecznie i komfortowo?

Jak się ubrać do ginekologa? Dla wielu pań już sama wizyta u kobiecego lekarza jest bardzo stresująca oraz niezbyt przyjemna. Nawet, jeśli specjalista okaże się niezwykle życzliwy, możesz czuć się nieswojo. Jak temu zapobiec? Wybierając odpowiedni ubiór!
jak się ubrać do ginekologa

Wiele kobiet unika wizyt u ginekologa. Często jest to wywołane strachem przed bolesnym badaniem, obawą przed czymś nieznanym, a także koniecznością rozebrania się przed zupełnie obcą osobą. Odpowiedni strój może jednak sprawić, że poczujesz się znacznie pewniej. Jak się ubrać do ginekologa? Sprawdź!

Pierwsza wizyta u ginekologa — co warto wiedzieć?

Wizyta u ginekologa to dla zdecydowanej większości kobiet krępujące przeżycie. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż rozebranie się od pasa w dół przed nieznaną osobą może nie być przyjemne. Mimo tego, stresowanie się aspektami wizyty, na które nie masz wpływu, nie jest niczym dobrym, dlatego skup się na tym, co możesz w tej kwestii zmienić. Zdecyduj, jak się ubrać do ginekologa, aby czuć się komfortowo.

Wybór specjalisty ma znaczenie

Zadbaj o to, aby wybrać sprawdzonego specjalistę. Przeprowadź wywiad wśród swoich rówieśniczek, zapytaj mamę lub siostrę o dobrego ginekologa. Umów się na pierwsze badanie w wolny dzień. Jest ono wystarczające stresujące, a dodatkowe obowiązki mogłyby przysporzyć ci jeszcze więcej niepokoju. Warto wybrać jedną z porannych godzin, aby przez cały dzień nie myśleć o wizycie. W ten sposób nie będziesz też musiała martwić się, jak się ubrać do ginekologa, aby pogodzić wygodny strój z późniejszą pracą.

Zadbaj o odpowiednie badania

W przypadku, gdy rozpoczęłaś już współżycie, odpowiednim badaniem będzie między innymi cytologia. Jest ona przeprowadzana w trakcie standardowego badania ginekologicznego. Pobranie materiału jest w zasadzie bezbolesne, dlatego nie musisz się niczym przejmować. 

W czasie cytologii specjalista pobierze wymaz z szyjki macicy, korzystając z niewielkiej szczoteczki. Pamiętaj, że cytologia powinna być przeprowadzana w odpowiednim dniu cyklu. Weź to pod uwagę, aby uniknąć następnej wizyty w gabinecie. 

Dlaczego badanie ginekologiczne jest tak ważne? Jak się ubrać do ginekologa? Czy otrzymasz konkretny strój? Przekonaj się sama!

Wizyta u ginekologa — kiedy udać się na nią po raz pierwszy?

Każda kobieta, która ukończyła 15 lat, powinna systematycznie, raz do roku, udawać się na wizytę ginekologiczną. W jej trakcie należy przeprowadzić istotne badanie profilaktyczne, jakim jest cytologia. 

Niektóre osoby traktują badanie ginekologiczne jako zupełnie naturalną czynność. Z kolei pozostałe, nawet po wielu porodach i dziesiątkach wizyt, czują się w takim miejscu niepewnie. Jest to spowodowane tym, że specjalista ingeruje w strefę intymną, która objęta jest społecznym tabu. Niekomfortowa nagość w trakcie siadania na fotel ginekologiczny może zostać zniwelowana określonym strojem. Jak się ubrać do ginekologa, aby czuć się pewniej?

Czy u ginekologa dostaniesz specjalne ubranie?

Na starcie trzeba zaznaczyć, że raczej wizyta u ginekologa nie będzie wyglądała tak, jak w amerykańskim filmie. W większości wypadków pacjentka nie dostanie specjalnego stroju na przebranie. Najczęściej zostaniesz poproszona, aby rozebrać się od pasa w dół. Jest to konieczne, aby specjalista mógł przeprowadzić badanie palpacyjne lub też wykonać dopochwowe USG. W związku z powyższym, wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak się ubrać do ginekologa, by czuć się pewniej. 

Pamiętaj jednak, że niektóre gabinety – zwłaszcza prywatne – dostarczają odpowiednie przebranie.

Jednorazowe ubrania u ginekologa

Warto zaznaczyć, że u specjalistów przyjmujących prywatnie coraz częściej możesz dostać tak zwane spódniczki ginekologiczne. Dzięki nim z pewnością poczujesz się znacznie bardziej komfortowo. Wykonane są z białej lub zielonej flizeliny i wyposażone w gumkę. Ten element garderoby jest jednorazowy, dlatego nie musisz zaprzątać sobie głowy aspektami higienicznymi. Jeśli jednak twój specjalista nie oferuje takich wygód, zastanów się, jak się ubrać do ginekologa, aby czuć się pewnie.

Jak psychicznie przygotować się do wizyty u ginekologa?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że specjalista każdego dnia bada wiele kobiet. W związku z tym widok nagiego ciała jest dla niego czymś zupełnie naturalnym. Co więcej, nie patrzy on na ciebie jak na kobietę, a pacjentkę, przy której musi zachować pełnię profesjonalizmu. 

W co się ubrać do ginekologa i jak się przygotować?

Zanim udasz się do specjalisty, weź prysznic, wybierz czystą bieliznę, a przed wejściem do gabinetu skorzystaj z toalety. Pamiętaj też, że nie musisz przejmować się depilacją intymną. Jest to twój personalny wybór, na który żaden lekarz nie będzie zwracał uwagi. Zdecyduj też, jak się ubrać do ginekologa. Może to zależeć np. od zagospodarowania samego gabinetu albo twojego poczucia intymności.

Sprawdź, jak się ubrać do ginekologa – praktyczne porady

Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać do ginekologa, aby było Ci wygodnie, postaw na sukienkę lub tunikę. Jeśli twój lekarz wykonuje też badanie piersi, postaw na strój dwuczęściowy albo rozpinany z przodu, łącznie z bielizną. W ten sposób nie pozostaniesz naga w trakcie badania. 

Ciąża a wizyta u ginekologa – co warto wiedzieć?

Jak się ubrać do ginekologa w ciąży? Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, szczególnie, jeśli ciąża jest już zaawansowana, powinna zadbać o swój komfort w czasie wizyty u specjalisty. W związku z tym eleganckie ubrania, które trudno założyć, w dzień wizyty warto pozostawić w domu. 

Świetnym wyborem będzie natomiast rozkloszowana sukienka, którą łatwo podciągnąć do góry. Pamiętaj o tym, że w czasie badania lekarz będzie prosił cię o zdjęcie bielizny oraz zajęcia miejsca na fotelu ginekologicznym, a sukienka znacznie poprawi twój komfort.

Jak się ubrać do ginekologa w ciąży na badanie USG brzucha?

Na tym jednak nie koniec, bo drugą częścią badania z pewnością będzie USG brzucha. Jego przeprowadzenie nie będzie możliwe bez odsłaniania środkowej części ciała. Właśnie dlatego wybierz ubranie, które stosunkowo łatwo będziesz mogła podciągnąć do góry. Jak się ubrać do ginekologa, jeśli nie przepadasz za sukienkami? Wygodną alternatywą będą luźne spodnie i tunika albo bluzka oversize i spódniczka na gumce.

Spodnie czy sukienka?

Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać do ginekologa, gdy potem masz zaplanowane inne obowiązki, odpowiedź brzmi – tak, jak lubisz. Warto zaznaczyć, że spódnica ma jedną przewagą nad sukienką. W trakcie badania piersi pozostanie na twoim ciele, dzięki czemu nie będziesz zupełnie pozbawiona ubrania.

Jeśli jednak jesteś amatorką spodni, to niczym nie powinnaś się przejmować. Także świetnie się sprawdzą, aczkolwiek połącz je z dłuższą tuniką, bluzką czy też koszulą.

Ubranie do ginekologa a buty

Wiesz już, jak ubrać się do ginekologa – ale co zrobić z butami podczas badania? Najlepiej, abyś po prostu zapytała o to swojego lekarza! Naturalne jest jednak to, że w czasie rozbierania się od pasa w dół, ściągasz także obuwie. Warto jednak pozostać w skarpetkach, aby czuć się pewniej. Wyjątkiem od tego są oczywiście rajstopy, które musisz zdjąć. Wtedy zostaniesz boso – możesz, dla własnego komfortu, przygotować sobie jakieś stopki.

Jak się ubrać do ginekologa w czasie lata, a jak w trakcie zimy?

Jak się ubrać do ginekologa zimą, gdy pogoda nie rozpieszcza? Zimowa wizyta u specjalisty wydaje się nieco bardziej skomplikowana pod względem ubioru. Jeśli nie chcesz pozostać boso po zdjęciu rajstop, postaw na rozkloszowaną sukienkę lub tunikę wraz z legginsami. Rozwiązanie to sprawia, że po ich zdjęciu wraz z bielizną, na twoich nogach pozostaną ciepłe skarpetki. 

Jak się ubrać do ginekologa latem? W tym wypadku sprawdzi się rozkloszowana spódnica oraz tunika. Dobrym pomysłem jest też lekka sukienka, na przykład rozpinana z przodu.

Jak sama widzisz, odpowiedź na pytanie, w co się ubrać do ginekologa, nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze jest to, abyś czuła się komfortowo. Odpowiedni ubiór może w tym pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kabaretki stylizacje

Kabaretki – stylizacje. Jak nosić kobiece rajstopy z dziurami?

Następny artykuł
jak się modnie ubrać do szkoły

Jak się modnie ubrać do szkoły, czyli co założyć, aby wzbudzić zachwyt rówieśników?

Zobacz też