Akryl – materiał odzieżowy o złej sławie

Akryl jest tkaniną uzyskiwaną w procesach polimeryzacji. Z uwagi na niską cenę, materiał jest szczególnie chętnie stosowany w przemyśle tekstylnym. Poznaj jego właściwości i dowiedz się, dlaczego cieszy się złą sławą.
akryl

Tworzywa sztuczne coraz powszechniej wkraczają do codziennego użytku. Tkaniny syntetyczne stosowane są również przy produkcji odzieży. Tu najczęściej stawia się na akryl jako materiał o najlepszych proporcjach zalet do wad. Jakie właściwości ma ta tkanina i dlaczego uznawana jest za najgorszy materiał odzieżowy? Sprawdź!

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z szafytekstylne.pl

Akryl – co to za materiał?

Rozwój tworzyw sztucznych pozwolił ludzkości ruszyć z miejsca w wielu dziedzinach. Właściwości pozwalają na niemal dowolne formowanie polimerów, dzięki czemu tworzywa są nie do odróżnienia od materiałów naturalnych. Stosunkowo duża łatwość pozyskiwania i wykonywania tych materiałów sprawia, że niejednokrotnie trafiają do dziedzin, w których nie zawsze są konieczne. Jednym z przykładów na takie zastosowanie jest właśnie akryl. 

Jak uzyskiwany jest akryl?

Tworzywo akrylowe uzyskiwane jest w procesie syntezy chemicznej. W wyniku reakcji polimeryzacji powstaje poliakrylonitryl, czyli popularny akryl. 

Co to za materiał? Jest on tworzywem, które cechuje się doskonałym podobieństwem do wełny. Dzięki temu, jak i stosunkowo niskim kosztom produkcji, od ponad pół wieku powszechnie znajduje zastosowanie w branży tekstylnej. Bardzo często dopiero informacja na metce uświadomi ci domieszkę akrylu w danej odzieży. 

Dlaczego materiał akryl wzbudza kontrowersje? 

Akryl i ubrania – takie zestawienie wzbudza ogromne kontrowersje szczególnie w ostatnich latach. Tworzywo sztuczne nie wpisuje się w trend powrotu do naturalnych tkanin, wykorzystania materiałów przetwarzalnych i odnawialnych. Ponadto, właściwości tkaniny są dalekie od ideału, o czym szerzej przeczytasz w dalszej części tekstu. Dlatego część ekspertów uważa, że akryl jest najgorszym materiałem odzieżowym. 

Jakie właściwości ma włókno akrylowe?

Największą popularność akryl zdobywa dzięki swojemu podobieństwu do wełny i znacznie niższej cenie jego wytwarzania. Jak każdy materiał tekstylny i tworzywo sztuczne, ma swoje wady i zalety. Poznaj najważniejsze z nich i sam wyrób sobie zdanie na temat tego materiału. 

Akryl – materiał o licznych wadach

Włókno akrylowe jest jednym z tworzyw o słabszej wytrzymałości. Tkaniny akrylowe mechacą się, szybko zużywają, co przekłada się na jakość ubrań. Ponadto, mają słabe właściwości użytkowe. Najważniejsza jest niska oddychalność prowadząca do nadmiernej potliwości skóry. Akryl ma słaby poziom izolacji termicznej, a dodatkowo chłonie zapachy, także te nieprzyjemne. 

Co charakterystyczne, akryl utrzymuje ładunki elektryczne. Te, w postaci nieprzyjemnych iskier, wyładowują się podczas zdejmowania odzieży. Jest też stosunkowo nieprzyjemny w dotyku, dlatego swetry akrylowe są niechętnie noszone przez dzieci. 

Warto wymienić jeszcze jedną wadę, którą wskazują ekolodzy. Z akrylu podczas użytkowania oddzielają się mikroplastiki. Trafiają one do wody użytkowej i w efekcie mogą zatruwać organizmy żywe w morzach. 

Najważniejsze zalety akrylu

Zanim wyrzucisz z szafy wszystkie produkty zawierające akryl, poznaj też podstawowe zalety tego materiału. Wówczas sam zadecydujesz, czy rzeczywiście akryl jest tak złym wyborem. 

Do najważniejszych zalet tej tkaniny należy zaliczyć cechy, które charakteryzują większość tworzyw sztucznych. Przede wszystkim, materiał ten nie wywołuje reakcji alergicznych. Jeśli zatem lubisz wełniane swetry, a nie możesz ich nosić z uwagi na alergię, sweter z akrylu będzie świetnym wyborem. Ponadto, tkanina nie wzbudza zainteresowania moli, a żadnego problemu nie sprawia pranie ubrań akrylowych w pralce. 

W czasie użytkowania docenisz też niewielką wagę ubrań z akrylu. W porównaniu do wełny i większości naturalnych tkanin akryl jest lekki, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza przy grubych zimowych ubraniach. Jak widzisz więc, przy odzieży z tej tkaniny wyeliminowane zostały wszystkie największe wady wełny.

Cena tkanin akrylowych

Nie można też zapomnieć o cesze, która w największej mierze wpływa na decyzję wykonawców, dotyczące wykorzystania akrylu w ich odzieży. Chodzi o cenę wykonania swetrów czy czapek akrylowych. Jest ona znacznie niższa niż przy produktach wełnianych, a nawet bawełnianych.

Akryl – materiał na ubrania stosowany powszechnie

Choć akryl ma kilka wad, nietrudno znaleźć elementy odzieży, w którym został zastosowany. W niemal każdej z sieci odzieżowych znajdują się ubrania z zawartością włókien akrylowych. Nie jest też niczym niespotykanym w produkcji odzieży sportowej czy nawet bardziej eleganckich elementów garderoby. Akrylowa tkanina wybierana jest przede wszystkim z uwagi na trwałość i stosunkowo niską cenę. 

Jakie ubrania z akrylu najczęściej trafiają do sprzedaży? 

Najczęściej akryl stosowany jest w odzieży zimowej, takiej jak rękawiczki, czapki, szaliki czy nawet płaszcze. Powszechnie tkanina wykorzystywana jest do tworzenia sztucznych futer czy kożuchów. Podszewki do futer i płaszczy to kolejne miejsce, w które może trafić akryl. Materiał na ubrania wykorzystywany jest również do tworzenia ciepłych skarpet czy swetrów. 
Akryl nie jest tkaniną doskonałą i z łatwością można wymieniać jego wady, począwszy od szkodliwości dla natury, aż po kiepskie parametry. Jednak w przypadku tej tkaniny działają bezwzględne prawa rynku. Akryl jest łatwiejszy i tańszy do przygotowania niż wiele naturalnych materiałów. Dzięki temu otrzymujesz produkt o nieco gorszych parametrach, jednak w znakomitej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czyszczenie garnituru

Czyszczenie garnituru – pielęgnacja codzienna i pranie chemiczne

Następny artykuł
poszerzanie spodni w pasie

Poszerzanie spodni w pasie – kilka trików na maskowanie nadmiaru kilogramów

Zobacz też