Jak się ubrać na rower, czyli dlaczego odpowiedni strój jest tak ważny?

Zastanawiasz się, jak się ubrać na rower? Kolarstwo to bardzo interesująca dyscyplina sportu. Może ją uprawiać niemal każdy, a piękne krajobrazy oraz endorfiny, które wydzielają się w czasie wysiłku, tylko do tego zachęcają. Jaki strój na rower będzie odpowiedni?

Polski klimat potrafi być kapryśny. Chociaż w ostatnich latach jesienie i zimy stały się łagodniejsze, to w dalszym ciągu twój ubiór musi być dostosowany do temperatury za oknem. 

Jeśli jesteś rowerzystą, z pewnością wiesz, że nasze warunki pogodowe pozwalają na jazdę przez cały rok. Niestety nie ma stroju uniwersalnego, który dobrze sprawdzi się zarówno w lecie, jak i zimie. Jak ubrać się na rower, aby dobrze wyglądać i zachować pełnię zdrowia?

Koszulka rowerowa – jak ubrać się na rower latem?

Myślisz nad tym, jak się ubrać na rower, kiedy za oknem świeci słońce? Letnia pora to idealny okres na rowerowe wycieczki! W tym czasie powinieneś chronić swoją skórę przed groźnym promieniowaniem słonecznym. Na ten aspekt powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby o jasnej karnacji. 

Wiele koszulek rowerowych jest produkowane z przewiewnych materiałów, które pozwolą ci utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Niemałe znaczenie ma sama kolorystyka koszulki rowerowej. W większości wypadków najlepszym wyborem będzie czerń lub biel. Propozycje te znacznie łatwiej zestawić z pozostałymi elementami kolarskiej garderoby – w przypadku odważniejszych barw będzie to zadanie znacznie trudniejsze. 

Nie możesz również zapominać, że czarny kolor nagrzewa się o wiele szybciej, dlatego najczęściej to biała propozycja będzie tą najlepszą. 

Chcesz wiedzieć, jak ubrać się na rower latem, żeby miało to sens? Na pewno nie możesz zignorować kwestii wybrania spodenek!

Spodenki rowerowe, czyli jak się ubrać na rower latem?

O ile wiesz już, na jaką koszulkę warto postawić, tak z pewnością zastanawiasz się, jak ubrać się na rower od pasa w dół. Równie ważnym elementem kolarskiej garderoby są spodenki. Wbrew pozorom to właśnie na ich wyborze powinieneś skupić się najbardziej. 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kolarstwem, to wersja na szelkach okaże się najlepszym wyborem. Ich największą zaletą jest to, że bardzo dobrze trzymają się na ciele, dlatego w czasie jazdy się nie zsuną. 

Równie istotna jest sama wkładka, którą powinieneś dopasować do swoich preferencji. Jeśli nie wiesz, na które rozwiązanie postawić, zapytaj sprzedawcy w sklepie – z pewnością pomoże ci w wyborze odpowiedniego produktu. 

Potrzebna będzie ci też bielizna – czyli jak się ubrać na rower, aby uniknąć przeziębienia?

Bielizna termoaktywna, czyli co włożyć pod wierzchni strój?

Wiele osób zapomina o bieliźnie termoaktywnej, zbyt mocno koncentrując się na pozostałych częściach ubioru. Jeśli założysz koszulkę na gołe ciało, kiedy temperatura na dworze przekracza 30 stopni Celsjusza, nie będzie w tym nic złego. Jeśli jednak oscyluje ona w okolicach 20 stopni Celsjusza, to bielizna termoaktywna jest jak najbardziej wskazana. Sprawi ona, że pot z twojej skóry będzie odprowadzany, dzięki czemu zachowasz suchość oraz unikniesz przewiewania. To niezwykle istotne szczególnie w przypadku zjazdów, kiedy ryzyko przeziębienia jest naprawdę duże. 

Nie wiesz, jak się ubrać na rower, kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni? Sprawdź poniższe wskazówki!

Jak się ubrać na rower jesienią?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak się ubrać na rower, kiedy za oknem szaro i buro, a liście stają się pomarańczowe i brązowe. Jesienny strój rowerowy powinien przede wszystkim zapewnić ci wiele ciepła, ochronić przed przemoczeniem, a przy tym nieznacząco ograniczyć twoje ruchy. 

Rozwiązaniem może być popularny ubiór na „cebulkę”. Właśnie dlatego jako pierwszą warstwę powinieneś wykorzystać bieliznę termoaktywną. Właściwości tej odzieży już znasz, dlatego z pewnością wiesz, że idealnie sprawdzi się właśnie w okresie jesiennym. 

Czy spodnie termoaktywne także powinny być istotnym elementem stroju na rower? Jeśli do dyspozycji masz ocieplane spodnie rowerowe, dół bielizny termicznej może być zbędny. Wszystko jest jednak zależne od konkretnej temperatury. 

Wierzchnia warstwa, czyli odpowiedni ubiór na rower na jesienne dni

Jeśli zapewnisz sobie dobrą ochronę w ramach pierwszej warstwy stroju, będziesz mógł przejść do drugiej. Ona ma za zadanie utrzymywać ciepło. Zastanawiasz się, jaki wybrać ubiór na rower? Idealnie sprawdzą się bluzy rowerowe produkowane z tkanin polarowych. Zwróć uwagę na to, aby wybrany przez ciebie produkt charakteryzował się krojem, który zapewni ci swobodę ruchów. 

Nie bez znaczenia jest także zamek pod samą szyję, dzięki któremu będziesz mógł swobodnie regulować temperaturę. Jeśli nie pada, to strój przygotowany w ten sposób, pozwoli ci na swobodną jazdę na rowerze. 

W przeciwnym razie musisz zaopatrzyć się także w odpowiednie zabezpieczenie przed wiatrem oraz deszczem. Jesienią warunki pogodowe często zmieniają się z minuty na minutę, dlatego niezwykle ważne jest to, aby zawsze mieć ze sobą przeciwdeszczowe elementy garderoby. 

Zwieńczeniem twojego ubioru na rower będą rękawiczki z długimi palcami, komin oraz oczywiście kask. Wszystko to pozwoli ci bezpiecznie oraz przyjemnie podróżować w jesienne dni. 

Nie wiesz, jak się ubrać na rower, kiedy za oknem temperatura spada poniżej zera? Postaw na następujące części ubioru!

Kurtka, czyli jeden z ważniejszych elementów zimowego stroju na rower

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak się ubrać na rower w czasie zimy. Mimo tego, że ta pora roku nie jest najcieplejsza, to odpowiedni ubiór sprawi, że będziesz mógł w tym czasie jeździć na rowerze. 

Najważniejsza jest inwestycja w kurtkę wysokiej jakości. W czasie przemierzania kolejnych kilometrów zimny wiatr może być skrajnie niekomfortowy, a nawet powodować problemy zdrowotne!

W związku z tym musisz zaopatrzyć się w kurtkę z wiatroszczelną membraną. Na tym nie koniec! Bardzo ważne są również parametry wodoszczelności danego produktu. Odpowiednie wartości sprawią, że dany egzemplarz nawet w czasie deszczu pozwoli ci na suchą jazdę. 

Jak sytuacja wygląda z dolną częścią stroju?

Spodnie zimowe – jak się ubrać na rower zimą?

Chcesz wiedzieć, jak się ubrać na rower zimą? Na rynku nie brakuje modeli, w których zostały zaimplementowane zarówno hydrofobowe, jak i wiatroszczelne membrany. Produkuje się je z materiałów podobnych materiałów do tych, które wykorzystywane są w kurtkach. Pamiętaj – na wybór spodni powinieneś poświęcić sporo czasu. 

Górną część swojego ubioru możesz chronić za pomocą dodatkowej kamizelki czy bielizny. Spodnie najczęściej będą jedyną warstwą, dlatego ich wybranie jest bardzo ważne. W czasie zakupu zimowych spodni na rower zwróć także uwagę na to, jaka wkładka została w nich wykorzystana. Musi zostać dopasowana do budowy twojego ciała. W przeciwnym razie narazisz się na wiele nieprzyjemnych odparzeń oraz otarć. 

Istotne dodatki, czyli jak ubrać się na rower w trakcie zimy?

W trakcie zimnych dni nie możesz zapomnieć o bardzo ważnych dodatkach. To właśnie one są kluczowe w walce z problematycznym mrozem. W trakcie chłodnych miesięcy niezwykle istotne jest wykorzystanie między innymi rękawiczek. Wiele osób korzysta z tych przeznaczonych dla narciarzy, ale nie jest to najlepszy wybór. Takie rękawiczki są bardzo grube, czego efektem jest znaczące ograniczenie ruchów. 

W związku z tym znacznie lepiej postawić na ocieplane rękawice kolarskie, które możesz dostać w większości sklepów rowerowych. Oczywiste jest również to, że bielizna termoaktywna to niezbędny element. Jest w stanie zachować wiele ciepła, które przecież jest dla ciebie najważniejsze. 

Nie możesz również zapomnieć o stopach. Postaw na specjalne zimowe buty kolarskie lub też ocieplane ochraniacze. Ta druga opcja jest znacznie tańsza.

Jak widzisz, kolarstwo można uprawiać dosłownie zawsze, niezależnie od pory roku! Jednak w okresie jesienno-zimowym powinieneś szczególnie zadbać o swój ubiór. Dowiedz się, jak się ubrać na rower jesienią i zimą – postaw na nasze propozycje i śmiało wyruszaj na kolejną przejażdżkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak się ubrać na urodziny w domu

Jak się ubrać na urodziny w domu, czyli niezawodne stylizacje na kameralną imprezę!

Następny artykuł
jak się ubrać na komunię

Jak się ubrać na komunię? – Sprawdzone propozycje dla dzieci i dorosłych!

Zobacz też