Podzelowanie butów – na czym polega i czy warto się na nie decydować?

Podzelowanie butów ograniczy zużycie podeszwy i wydłuży ich żywotność. Jednak nie w każdym typie obuwia możesz zastosować ten zabieg. Kiedy zelowanie podeszwy jest niepożądane?
podzelowanie butów

Podeszwa jest częścią buta, która poddawana jest najcięższym obciążeniom i narażona na największe zużycie. Podzelowanie butów może ochronić ją przed przedwczesnym starciem i zniszczeniem obuwia. Wpływa też na komfort poruszania się w butach i estetykę obuwia. Czy warto decydować się na montaż zelówki i jak on przebiega?

Zelowanie – na czym polega?

Obuwie wizytowe często należy do najdroższych części stroju. Odpowiednia pielęgnacja i przechowywanie mogą wyraźnie wydłużyć żywotność cholewki. Jednak znacznie większy problem związany jest z utrzymaniem żywotności podeszwy. Nawet regularne czyszczenie, pastowanie i zabezpieczanie rozmaitymi preparatami nie uchroni jej przed ścieraniem. Jeśli więc chcesz skutecznie zabezpieczyć podeszwę, rozwiązaniem problemu może być podzelowanie butów

Zelówka to nic innego jak gumowa nakładka, którą mocuje się w newralgicznych miejscach zewnętrznej części podeszwy. Najczęściej pokrywa ona jej przednią część, która znajduje się bezpośrednio pod palcami. Czasem dodatkowa warstwa pokrywa całą jej powierzchnię. Nie tylko przez laików zelówki do butów mylone są z fleczkiem. Ten drugi element stosowany jest tylko w obcasie, jednak często podzelowanie butów obejmuje montaż obu części. 

Jakie podeszwy można podzelować?

Zelówka to element gumowy, który może być mocowany tylko do podeszwy skórzanej. Nie sprawdza się przy podeszwach wykonanych z gumy czy tworzyw sztucznych. Dlatego często podzelowanie butów kojarzone jest tylko z obuwiem wizytowym

Jakie korzyści przynoszą zelówki do butów?

Podzelowanie butów to metoda na zabezpieczenie podeszwy przed nadmiernym zużyciem. W pierwszej kolejności to właśnie guma będzie narażona na ścieranie, a nie skórzana część obuwia. Tym samym oryginalny element podeszwy później się zniszczy i but dłużej będzie zdatny do użytkowania. 

Jednak podzelowanie butów może przynieść jeszcze inne korzyści. Użytkownicy skórzanego obuwia często narzekają na brak przyczepności na śliskich podłożach. Z biegiem czasu oryginalny bieżnik na podeszwie ściera się, co zmniejsza właściwości antypoślizgowe. Dlatego gumowa nakładka na podeszwie pozwoli na poprawę przyczepności i uchroni przed niepewnym stawianiem kroków. Zelowanie obuwia sprawdza się szczególnie przy butach stosowanych na co dzień, które lepiej będą zachowywały się na mokrych i śliskich powierzchniach. 

Zelowanie podeszwy – dlaczego wzbudza kontrowersje?

Zelówki na podeszwie to nie tylko same zalety. Podzelowanie butów wzbudza liczne kontrowersje szczególnie przy obuwiu wizytowym, ubieranym na szczególne okazje i uroczystości. W takich przypadkach uznaje się, że buty z zelówkami łamią estetykę i elegancję stroju. Dlatego przy butach wizytowych, ubieranych na oficjalne bankiety, wesela czy wyjątkowe okazje, lepiej wybrać obuwie bez dodatkowych podkładek. 

Po stronie minusów wynikających z podzelowania butów trzeba postawić jeszcze nieco inny komfort poruszania się w takim obuwiu. Szczególnie przy nowych zelówkach możesz zauważyć, że kroki są inne. Szczególnie na początku będziesz musiał się przyzwyczaić do takiej zmiany

Problematyczna jest również ingerencja w nowe obuwie poprzez dokładanie zelówki. Jeśli producent uznał, że gumowe wzmocnienie nie będzie konieczne, może faktycznie nie potrzeba go poprawiać. Ponadto, podzelowane buty zyskują na funkcjonalności, jednak natychmiast tracą na wartości. Weź to pod uwagę, jeśli kupujesz obuwie na jednorazowe wyjście i zamierzasz sprzedać je po weselu lub przyjęciu. 

Zelowanie butów – kiedy i jak to zrobić?

Decyzję o podzelowaniu butów możesz podjąć pod wpływem sugestii kogoś ze znajomych lub oceny własnych potrzeb. Sama usługa znajduje się w ofercie niemal wszystkich zakładów szewskich, dlatego bez trudu znajdziesz wykonawcę. Proces jest na tyle łatwy, że wiele osób decyduje się na samodzielne mocowanie zelówki w warunkach domowych. 

Kiedy zamocować zelówki?

Zelówka często montowana jest już przez producentów obuwia. Jednak w dobrej jakości butach producenci rezygnują z niej z uwagi na estetykę. Dlatego podzelowanie butów możesz przeprowadzić natychmiast po zakupie obuwia. Wówczas najłatwiej będzie zamocować fragment gumy o odpowiednich wymiarach bez potrzeby prowadzenia dodatkowych robót. 

Podzelowanie butów można wykonać także już w czasie ich użytkowania. Wówczas konieczne jest odpowiednie przygotowanie podeszwy. Jeśli widoczne są na niej ślady użytkowania, musisz wyrównać powierzchnię. W razie potrzeby zdejmij też starą zużytą zelówkę i zbierz nadmiar kleju. Podzelowanie butów warto połączyć z wymianą fleczków, co poprawi nieco estetykę i wydłuży żywotność. 

Samodzielne zelowanie obuwia

W wielu sklepach z łatwością znajdziesz zelówki lub gotowe zestawy do samodzielnego montażu. Wraz z fragmentem gumy w komplecie znajduje się próbka odpowiedniego kleju, którym mocujesz zelówkę do podeszwy. Musisz jednak dokładnie dobrać wymiar zelówki do buta i liczyć się z tym, że konieczne będzie dopasowanie kształtu do podeszwy. 

Zelowanie butów – cena usługi w zakładach szewskich

Samodzielny montaż zdecydowanie odradza się przy nowych i drogich butach. Tutaj lepszym rozwiązaniem będzie profesjonalne zelowanie butów. Ile kosztuje taka usługa w zakładzie szewskim? Koszt powinien zmieścić się między 50 a 100 zł. W porównaniu z wartością markowego obuwia cena zelowania butów okazuje się niewygórowana. Profesjonalnie zamontowana zelówka wystarczy na długo, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Po jej zużyciu możliwa jest wymiana i wydłużenie żywotności obuwia o kolejne lata. 

Czy warto decydować się na podzelowanie butów?

Nie każde obuwie nadaje się do tego, żeby montować na nim zelówki. Jeśli dysponujesz skórzanymi wizytowymi butami, lepiej zrezygnuj z tego elementu. Pewnie będziesz nosił je tylko na specjalne okazje, dlatego zużycie podeszwy nie będzie znaczne. Na podzelowanie butów warto zdecydować się w przypadku obuwia skórzanego eksploatowanego na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zwężanie spodni

Zwężanie spodni, czyli sposób na porządki w szafie

Następny artykuł
jak się ubrać do pracy

Jak się ubrać do pracy, czyli eleganckie, wygodne oraz sprawdzone stylizacje!

Zobacz też