Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Sprawdź polecane rozwiązania!

Odpowiednie dobranie stroju na daną okazję to nie lada wyzwanie. Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Poznaj skuteczne i sprawdzone stylizacje, które zrobią dobre wrażenie! Przekonaj się, z czego warto zrezygnować.
jak się ubrać na rozmowę o pracę

Rozmowy o pracę są uznawane za jedne z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Trudno się temu dziwić. Dla wielu to szansa na zdobycie jedynego źródła zarobku. Pierwsze wrażenie jest tutaj niesamowicie istotne. Chociaż kompetencje to coś, co dla potencjalnego pracodawcy jest najważniejsze, to ubiór, gesty oraz mimika czasami bywają decydujące. Podpowiadamy jak się ubrać na rozmowę o pracę? O czym należy bezwzględnie pamiętać?

Dress code – nie zapominaj o nim!

Poszukiwanie wymarzonej pracy wcale nie jest takie proste. Często wymaga wielu miesięcy przeglądania ogłoszeń, dzwonienia i wysyłania CV. Ale w końcu jest! Umawiasz się na spotkanie i chcesz wypaść jak najlepiej. W głowie pojawia się wtedy pytanie – jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak ubrać się na rozmowę o pracę. Decyduje o tym wiele czynników. Inny strój dobierzesz na stanowisko kierownika w dużej korporacji, a inne do pracy w sklepie ze zdrową żywnością. Na samym początku należy zrobić krótki przegląd, poznać firmę, poczytać, czy posiada narzucony dress code. 

Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej placówek z niego rezygnuje. Jednak praca w urzędzie czy w banku nadal będzie od ciebie wymagać nienagannego ubioru. Wiele osób także zastanawia się, jaki cel ma dopasowywanie się do miejsca do potencjalnej pracy już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Otóż to połowa sukcesu! Pracodawca już na tym etapie zobaczy, że po prostu ci zależy.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę w biurze

Przed tobą rozmowa o pracę – „jak się ubrać do biura” to pytanie, które krąży w twojej głowie. Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną, gdzie stanowiskiem docelowym jest praca przed komputerem to trudne zadanie. Wiele możesz wywnioskować już po samym ogłoszeniu. Dużo firm promuje się dzięki informacji, że u nich sztywny dress code nie obowiązuje. To świetna informacja dla ciebie, która pokazuje, w którą stronę iść.

Oczywiście zapomnij o dresach! Mówiąc o braku dress code’u mamy na myśli brak określonych, restrykcyjnych zasad co do stroju. Przed tobą rozmowa kwalifikacyjna – ubiór jest ważny i ma wpływ na pierwsze wrażenie. Przedstawiamy Ci sprawdzone propozycje ubioru na rozmowę kwalifikacyjną:

  • biała koszula i spodnie (jeansy) – elegancko i z klasą. Koszula w białym odcieniu to rzecz ponadczasowa, odkrywana w każdym sezonie. Zawsze wygląda nienagannie i sprawia, że niewielkim wysiłkiem sprawiasz, że wyglądasz po prostu dobrze. Krój spodni dopasuj do figury. Dziurawe boyfriendy pozostaw jednak na inną okazję. Jak najbardziej bierz pod uwagę odcienie szarości klasycznego jeansu;
  • sukienka – to bardzo ogólne pojęcie dotyczące ubioru. Nie powinna być krótsza niż przed kolano. Materiał i krój dostosuj do atmosfery panującej na zewnątrz. Krzykliwe wzory i kolory pozostaw na mniej formalną okazję. Sukienka nie powinna być także na ramiączkach – w rodzaju plażowej. Postaw na krój tuby, dopasowany do ciała, lecz niezbyt nachalny;
  • Wariacji na temat spódnicy są dziesiątki, rozmowa o pracę nie należy jednak do spotkań, na których warto eksperymentować. Jeśli chcesz wyglądać okazji modnie, postaw na trapezową długość midi, w stonowanym odcieniu. Na czasie są teraz wszelkie plisy, które będą odpowiednie na tę okazję.

Kolory a ubiór na rozmowę kwalifikacyjną

Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Kolory mają znaczenie! Branże są różne – istnieją takie, gdzie kolor i oryginalność punktują. Jednak zdarza się to stosunkowo dość rzadko. Na rozmowę kwalifikacyjną ogranicz strój do maksymalnie 3 barw. Wybieraj pomiędzy różnymi odcieniami:

  • granatu;
  • beżu;
  • brązu;
  • bieli;
  • szarości.

Kwiatowe lub zwierzęce wzory pozostaw zdecydowanie na inną okazję. Ważny jest także materiał. Muślin i satyna zdecydowanie nie będą odpowiednie.

Pory roku a rozmowa kwalifikacyjna

Jest lato i czeka cię rozmowa kwalifikacyjna – ubiór latem będzie się znacząco różnił od stylizacji zimową porą. Przede wszystkim zimą konieczne jest okrycie wierzchnie. Z reguły od razu je zdejmujesz, więc pracodawca w ogóle go nie widzi. Kieruj się zatem tą samą zasadą jak podczas ciepłych pór roku. 

Rzeczą, która na pewno powinna pojawić się w chłodniejszych miesiącach, są rajstopy. Czy wiesz, że są one koniecznością w wielu branżach? Biorąc pod uwagę te cieliste, zadbaj, aby ich kolor nie odbiegał zbytnio od koloru twojej skory – jeśli jej odcień jest porcelanowy, silnie opalizujące, sztuczne i ciemne kolory zdecydowanie nie są dla ciebie. 

Sytuacja jest prostsza w przypadku czarnych rajstop. Dla prac biurowych, urzędowych, gdzie konieczny jest elegancki ubiór, nie powinny być grubsze niż 15–20 DEN. Inne, mniej formalne stanowiska zaakceptują grubsze. Obuwie, na które warto postawić zimą, to eleganckie kozaki  w stonowanym odcieniu, najlepiej czarnym.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną w upalny dzień

Rozmowa kwalifikacyjna a ubiór latem – wcale nie jest łatwo zadbać o formalny strój, jeśli na dworze temperatura jest bliska 40 stopni. Z reguły biurowe pomieszczenia są mocno klimatyzowane, więc na samym spotkaniu, nie powinno to być uciążliwe. Jeśli wymaga tego dress code, wybieraj garsonki i eleganckie kostiumy. Mając większą swobodę, sięgnij po wcześniej wspomniane spodnie, sukienkę czy spódnicę w odpowiednim odcieniu. 

Oryginalna branża modowa i kreatywna

Startując do firmy, gdzie moda i kreatywność idą w parze, kieruj się innymi zasadami. Jak się ubrać na rozmowę o pracę w miejscu, w którym kolor i oryginalność to aspekty, które zrobią na pracodawcy najlepsze wrażenie? Oczywiście są zasady, których nadal przekraczać nie można – to m.in. głęboki dekolt. Możesz jednak poszaleć z kolorami i fasonami. Fioletowy garnitur w grochy? Czemu nie! Długa sukienka, w kwiatowy wzór? Jesteśmy zdecydowanie na tak! 

Branża mody potrzebuje kolorowych ptaków z wyobraźnią!

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną – istotne szczegóły

  • Nie eksponuj ciała bez względu na to, na jakie stanowisko aplikujesz. To nie jest odpowiednie miejsce, mogłoby zostać także negatywnie odebrane. Duże dekolty, odsłonięte plecy czy ramiona pozostaw na inną okazję;
  • buty to także część ubioru. Stawiaj na wygodę, która nie zaburzy Twojej pewności siebie. Oczywiście na pewno czujemy się piękniejsze, mając na nogach 15-centymetrowe szpilki. Są jednak świetne na randkę, a nie spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Nie ma nic gorszego niż ograniczona swoboda ruchu, którą spowodowały nieodpowiednio dobrane buty;
  • Mniej znaczy więcej. Jak widać, dotyczy to także spotkania o pracę. Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną nie powinien obfitować w dodatki. Biżuteria powinna być delikatna – dobrze sprawdzą się kolczyki wkrętki. Łańcuszki, bransoletki, pierścionki także ogranicz;
  • Makijaż jest dopełnieniem ubioru – nie zapominaj o tym. Jeśli myślisz nad tym, jak się ubrać na rozmowę o pracę, pomyśl także o tym. Postaw na naturalny look. Zadbaj o to, aby makijaż wyglądał przede wszystkim czysto i schludnie. Tutaj także kolory powinny być stonowane, najlepiej kolory ziemi. 
  • Zaprzyjaźnij się z żelazkiem. Nie ma nic gorszego niż pomięte, nieschludne ubrania na tak decydującym spotkaniu, jakim jest rozmowa o pracę. Zwróć szczególnie uwagę na koszule, które wymagają nieco zaangażowania podczas prasowania. 
  • Warto także pamiętać, że niezależnie od stroju, który wybierzesz, powinien on być dopasowany do sylwetki. Nie na miejscu jest opinająca koszula odsłaniająca biust czy za małe spodnie. 

Rozmowa kwalifikacyjna – strój mężczyzny

Przed tobą rozmowa wstępna – strój mężczyzny to także ważna kwestia. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Oczywiście, podobnie jak w przypadku kobiet, jeśli w firmie istnieje wygórowany dress code – garnitur jest obowiązkowy. Powinien być dobrze skrojony, wyprasowany i czysty, a barwy – stonowane i ciemne. 

Mniej formalne opcje to spodnie w kant, mokasyny, koszulka polo. Unikaj koszul z krótkim rękawem.

Strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być bezapelacyjnie dostosowany do miejsca, w którym starasz się o pracę. Pamiętaj o tym, jeśli czeka Cię ten decydujący moment. Gdy szukasz odpowiedzi na pytanie „jak się ubrać na rozmowę o pracę”, pamiętaj o powyższych zasadach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak się ubrać na bierzmowanie

Jak się ubrać na bierzmowanie?

Następny artykuł
jak się ubrać na randkę

Jak się ubrać na randkę – podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze idealnego stroju!

Zobacz też