Jak się ubrać do sądu, czyli co założyć, aby czuć się komfortowo?

Jak się ubrać do sądu? Z pewnością było to pierwsze pytanie, jakie sobie zadałeś, kiedy otrzymałeś wezwanie na rozprawę. Stosowny strój jest niezwykle ważny, ale chcesz przy tym wyglądać możliwie elegancko. O czym trzeba wiedzieć?
Jak się ubrać do sądu

Sam fakt, że w najbliższym czasie będziesz musiał stawić się w sądzie, z pewnością wywołuje u ciebie stres. Jeśli dodasz do tego wątpliwości związane z wyborem odpowiedniego stroju, będziesz miał nie lada problem. Do sądu możesz zostać wezwany w roli świadka lub też przyjść na istotną dla ciebie rozprawę jako obserwator. Bez względu na to, w jakim celu się tam udajesz, musisz zadbać o odpowiedni wygląd. Jak zatem się ubrać do sądu?

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z modelio.pl

Ubranie do sądu – czy powinno być oficjalne?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że sąd to poważna publiczna instytucja. Jest ona bezpośrednio powiązana z jednym z trzech organów władzy, dlatego powinna być miejscem, które każdy obywatel traktuje z szacunkiem. W związku z tym, bez względu na to, w jakiej roli zamierzasz udać się na rozprawę, twój strój do sądu powinien być dopasowany do tej okoliczności. Twoja prezencja musi być adekwatna do powagi miejsca, w którym się znajdujesz, a także samego charakteru sprawy. Wizerunek to nic innego jak swego rodzaju wizytówka osoby, dlatego może zadziałać na twoją korzyść lub wręcz przeciwnie. 

Jak się ubrać do sądu, czyli jakich strojów należy unikać?

Wizyta w sądzie za każdym razem będzie miała charakter oficjalny, dlatego na samym początku powinieneś wykluczyć wszelkie stylizacje, które prezentują się zbyt codziennie. Właśnie dlatego takie elementy garderoby, jak dresy, podkoszulki czy bluzy w żadnym stopniu się tam nie sprawdzą. Jeansy również nie będą dobrym wyborem, chociaż, jeśli będziesz tylko i wyłącznie obserwatorem, możesz je założyć. W takiej sytuacji zasady są nieco mniej rygorystyczne i dopuszczalny jest bardziej codzienny strój. Warto wtedy połączyć je z koszulą lub klasycznym swetrem. Jeśli jednak jesteś świadkiem, a tym bardziej jedną ze stron w procesie, spodni tego typu w ogóle nie powinieneś brać pod uwagę w swojej stylizacji. 

Jak ubrać się do sądu na rozprawę – propozycje dla panów

Jak ubrać się do sądu jako oskarżony lub druga strona w procesie? W takim wypadku jednym z najlepszych możliwych rozwiązań będzie wybranie biznesowego stroju. Mowa oczywiście o eleganckich spodniach i koszuli w połączeniu z marynarką. Mimo tego, że taki dodatek, jak krawat w żadnym stopniu nie będzie błędem, nie jest on konieczny. Jak się ubrać do sądu w dniu rozpoczęcia lub zakończenia rozprawy? Formalny strój sprawi, że wyrazisz swój szacunek zarówno do samego sądu, jak i całej instytucji prawa. Pamiętaj, że twój ubiór zawsze będzie wysyłał do otoczenia wiele różnych sygnałów, dlatego niezwykle ważne jest to, aby zaprezentować się możliwie najlepiej.

Wygodny strój do sądu

Jak ubrać się do sądu jako świadek? W przypadku, gdy pełnisz taką rolę, możesz zdecydować się na całkowicie formalną stylizację. Nie zawsze będzie to jednak wygodne rozwiązanie. Właśnie dlatego znacznie lepsze jest połączenie koszuli z kołnierzykiem ze spodniami typu chinos, a zwieńczeniem całego stroju może być sweter zakładany przez głowę. Jest to świetna alternatywa dla znacznie mniej komfortowego garnituru. Rozprawa w sądzie trwa czasami wiele godzin, dlatego troska o swoją wygodę jest równie ważna, jak dopilnowanie tego, aby elegancko wyglądać. 

Jak się ubrać do sądu? – rozwiązania dla pań

Jak się ubrać do sądu, będąc kobietą? Z pewnością należy skupić się na tym, aby strój był możliwie skromny. Części garderoby w kwiatowe kraty, printy czy pozostałe wzory lepiej w dniu rozprawy pozostawić w domu. Z pewnością nie chcesz rzucać się w oczy podczas wizyty w sądzie, dlatego takie kolory, jak żółć czy czerwień również nie będą trafionym wyborem. Znacznie lepiej postawić na klasyczny, prosty, kobiecy garnitur. Typowe spodnie, koszula oraz dobrze skrojona marynarka to coś, co idealnie sprawdzi się w tak poważnej instytucji. W przypadku, gdy nie przepadasz za koszulami, możesz postawić na garniturowy top. Zwróć jednak uwagę na to, aby jego kolor był możliwie neutralny. Pamiętaj, że najważniejszą częścią garderoby, nad wyborem której powinnaś spędzić najwięcej czasu, jest marynarka. To jedna z bardziej eleganckich części ubrania, która dodaje stylizacji wiele profesjonalizmu, dlatego postaw na rozwiązanie z połami o klasycznym kroju.

Czy do sądu można włożyć sukienkę lub spódnicę?

Przy kompletowaniu stroju do sądu wiele kobiet sądzi, że to sukienka będzie najlepszym wyborem. Ku uciesze wielu pań taki wybór nie będzie modowym faux-pas, jednak zapomnij o rozwiązaniach w kształcie litery „A” czy rozkloszowanych princeskach. Najlepiej wybrać prostą sukienkę charakteryzującą się kształtem tuby. Nie może ona także zbyt mocno podkreślać twojej figury. W tej kwestii obowiązuje jeszcze jedna istotna zasada – sukienka nie może być krótsza niż 5 cm ponad kolano. W związku z tym wybieraj tylko i wyłącznie te, które są nieco dłuższe. Nie przesadzaj jednak, gdyż sukienki maxi również nie będą dobrym wyborem. Propozycje te bardzo często cechują się plażowymi, a co za tym idzie, luźnymi charakterami. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli chodzi o różnego typu spódnice. Do tego elementu garderoby należy dobrać elegancką bluzkę bez zbędnych wzorów. Równie dobrze w tej roli sprawdzi się koszula o neutralnym kolorze. Być może zadajesz sobie pytanie, czy w sądzie zawsze powinnaś zawsze mieć marynarkę. Odpowiedź brzmi: nie. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę to zakrycie dekoltu. Ramiona wystarczy okryć przynajmniej do wysokości łokcia. 

Jak się ubrać do sądu? – elementy garderoby, których należy kategorycznie unikać

Jak widać, skompletowanie stosownego stroju na wizytę w sądzie jest dość złożone i należy brać pod uwagę wiele aspektów. Na pewno pamiętasz, że sąd to miejsce oficjalne, dlatego strój musi zostać do niego odpowiednio dopasowany. Każdy sportowy ubiór to już nie tylko modowa wpadka, ale afront, którego nie chcesz przecież doświadczyć. Jeśli ubierzesz się w ten sposób, możliwe, że nawet nie zostaniesz wpuszczony na salę sądową. Na tym nie koniec – krótkie spodenki czy klapki również nie będą elementami męskiej garderoby, które sprawdzą się w tym miejscu. Mimo tego, że elegancka poszetka, spodnie z szelkami czy mucha to istne klasyki męskiej garderoby, instytucja publiczna nie jest dobrym miejscem na ich prezentowanie. W sądzie zostałyby uznane za zbyt ekstrawaganckie, a przestylizowany strój to błędem takiego samego kalibru, jak postawienie na zupełnie nieeleganckie elementy garderoby. 

Jakie kolory będą odpowiednie w sądzie?

Jak się ubrać do sądu pod względem kolorystycznym? Z pewnością to nieco bardziej stonowane kolory okażą się poprawnym wyborem. Pstrokate wzory czy zbyt kontrastowe barwy to rozwiązania, które nie mają za wiele wspólnego z elegancją. W związku z tym znacznie lepiej stawiać na biel, szarość, granat, brąz czy beż. Jeśli żaden z tych kolorów nie przypada ci do gustu, możesz zdecydować się na butelkową zieleń lub bordowe akcenty. Mimo tego, że są znacznie mniej popularne w tej instytucji, to sprawdzą się równie dobrze, a za ich wykorzystanie nikt nie będzie miał do ciebie żadnych pretensji. 

Jak się ubrać do sądu? Sam widzisz, że jest to dość złożony temat. Sąd to poważna instytucja, która wymaga od ciebie stosownego stroju. Łatwo jest, nawet przypadkowo, wyrazić nim brak odpowiedniego szacunku. Jeśli jednak zastosujesz się do powyższych wskazówek, będziesz mógł stworzyć na tę okoliczność zarówno wygodną, jak i elegancką stylizację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Marki garniturów

Marki garniturów, które musisz znać!

Następny artykuł
Jak się ubrać do teatru

Jak się ubrać do teatru, czyli co założyć, aby czuć się modnie?

Zobacz też